Lagerhaus goes Japan

Foto: Lagerhaus
Foto: Lagerhaus

Den svenska heminredningskedjan Lagerhaus etablerar sig i Japan. Den 9 oktober öppnar den första butiken i varuhuset Apita Nishiyamato i Nagoya-Osaka-området.

I nära samarbete med Uny, som är ett av Japans större retailbolag, har arbetet med att lansera Lagerhaus på den japanska marknaden pågått under nära ett år. Uny äger bland annat varuhuskedjan Apita, i vilken Lagerhaus öppnar sin första butik. Butiken i Apita Nishiyamato, som är en shop-in-shop-lösning kommer att vara cirka 100 kvadratmeter. Det är främst Lagerhaus egen design och unika mönsterbilder i kombination med den låga prisbilden som har varit utgångspunkten i samarbetet.

– Potentialen är stor och mycket fokus har lagts på produktutbudet. Efterfrågan av designade produkter för hemmet till låga priser är stort i Japan. Eftersom detta är kärnan i Lagerhaus verksamhet ser vi goda möjligheter till långsiktig framgång, säger Lars Bonander, vd för Lagerhaus.

Den första butiken följs av ytterligare två enheter under hösten och därefter ett 20-tal butiker i Japan inom de närmaste åren.

– Vi ser fram emot en spännande resa på den japanska marknaden. Vi är extra glada för det goda samarbetet med våra kollegor på Uny, säger Bonander.

www.lagerhaus.se