Ikoner för modernitet och stilrenhet

Foto: Robbe & Berking
Foto: Robbe & Berking

För 30 år sedan skapade den berömda silversmeden Wilfried Moll ett bestick med namnet Alta för Robbe & Berking, ett ledande företag inom Sterling silver och nysilverbestick samt tillbehör till det dukade bordet. Alta är ett silverbestickmönster med tidlös och sofistikerad elegans som har belönats med flera designpriser under åren och som är en storsäljare i den omfattande Robbe & Berking-kollektionen. För att fira detta jubileum erbjuder Robbe & Berking nu en speciell julgåva för Sterling-entusiasten.

– Det här är ett perfekt tillfälle för dem som alltid önskat sig försilvrade bestick eller bestick av Sterlingsilver, men som ännu inte har skaffat ett set, förklarar Gönna Petersen, export manager för Norden på Robbe & Berking i Flensburg.

– Men naturligtvis också för dem som redan har ett gammaldags mönster och letar efter ett tidlös alternativ.

Alta, Sphinx och Riva är alla formgivna av konstnären Wilfried Moll och kan beskrivas som ikoner för modernitet och stilrenhet. De kombinerar vacker estetik med briljant enkelhet och perfekt hantverk.

– Dessa mönster är mycket populära bland Michelinkockar över hela världen.

– Bara några exempel: Sphinx kan hittas i tre-stjärninga restaurangen Aqua i tyska Wolfsburg. Det lyxiga och förstklassiga kryssningsfartyget MS Europa 2 är utrustad med Aalta. Och gästerna på berömda restaurangen "Le Bernardin" i New York, som också har tre Michelinstjärnor, kan njuta av Rivas skönhet.

www.robbeberking.com