Ross Arkitekter tar guld

Foto: International Property Award
Foto: International Property Award

Vid en galakväll i London har "International Property Award" korat vinnarna i tävlingen ”Best Architecture Single Residence Sweden". Ross tävlade Med Villa Victor som tidigare fått utmärkelsen ”Sveriges Vackraste villa 2009”. Villan representerar ett av över 220 rossprojekt som byggts sedan 1996.

Ross Arkitekter representerades av Pål och Deirdre Ross och fick i konkurrens med flera svenska medtävlare ta emot guldpriset för ”Best Architecture Single Residence Sweden".

– I naturen finns bara organiska former. Vi förväntar oss inte raka linjer och fyrkantiga former när vi rör oss på stranden eller i skogen. Så varför i hela friden insisterar vi på att leva i fyrkantiga hus, säger företagets grundare och chefsarkitekt Pål Ross, som förklarar det formspråk som är ett signum för Ross arkitektur.

– Folk från Småland är kända för sin envishet. Jag tror ibland att det är min största styrka - och kanske min största svaghet. Jag är så otroligt dålig på att ge upp, men tack vare min uthållighet har jag genomfört vad många trodde omöjligt.