Möbeldesign grundades 1985 och har sedan en lång tid tillbaka tillverkat vissa delar av Offeccts designkollektion. Genom samgåendet får båda parter större möjligheter att växa och kan på så sätt gemensamt utveckla hantverkskunnandet inom svensk stoppmöbelproduktion.
– Genom förvärvet kan vi öka tillverkningskapaciteten och även få del av den höga flexibilitet som allt mer efterfrågas i inredningsprojekten. Vi ser också den ständigt ökade efterfrågan på specialanpassning av möbler och inredning, för att tillgodose arkitekter och inredares behov, nu och i framtiden, säger Offeccts vd, Kurt Tingdal.
– Idag är en stor del av volymen inom offentlig miljö unikt utvecklad för varje enskild kund och projekt, i och med det nu utökade samarbetet med Offecct kan vi få del av ett större nätverk av kunder och arkitektkontakter, säger Möbeldesigns vd, Jukka Tallbacka.
Den tidigare företagsledningen kommer fortsatt att vara delägare tillsammans i Möbeldesign.