Move Hotel är beläget på Mogliano Veneto, bara några kilometre från flygplatserna i Venedig och Treviso i Italien. Den innovativa strukturen på byggnaden är skapad av DHK i samarbete med Marco Piva Studio.
Hotellet karaktäriseras av en dynamisk struktur som passar in i området. Man har noga valt ut materialen som täcker fasaderna – sten, trä och plantor för trädgården – för att det ska bli ett med området som består av fascinerande italienska villor.
Den enda delen av hotellet som inte Piva står för är restaurangen och baren, designat av Studio Bam Design. Huvudelementet av projektet var att hitta en formell kontinuitet mellan strukturen och området, med fokus på ljusa färger och naturliga material. Allt i harmoni med de gröna områdena runtom och för att skapa en trevlig, välkomnande och elegant omgivning.
Move Hotel har 203 rum – 185 standard, 16 juniorsviter och 2 vanliga sviter.