Royal Copenhagen presenterar nya påskprodukter och de som fastnat för tidigare års påskägg har verkligen något att se fram emot. Äggen som är dekorerade i vårens färger med motiv av vårfåglar, flygande fjärilar och blommor välkomnar ljusets, solens och det varmare vädrets återkomst.
"Vi ville skapa en kollektion som både är dekorativ och funktionell. Därför har vi i år skapat två bonbonnierer som kan användas till mer än påskgodis och som kan användas hela våren", säger Niels Bastrup, kreativ direktör hos Royal Copenhagen.
Enligt traditionen bjuder kollektionen även på ett stort påskägg som i år är dekorerad med en lila krokus på ena sidan och en gul på andra sidan. De små klassiska äggen kan hängas upp i vårens första kvistar eller arrangeras i skålar och fat. Årets motiv är kungsfågel, stjärtmes, äppelgren, japansk körsbärsgren och fjärilar i rosa och ljusblå nyanser.