Ny form på traditionellt tema

Peep
Peep

Det började med skänken Moodi som fick enastående press för sitt nyskapande tänk på ett traditionellt tema, nämligen sideboardet. På kort tid har Zweeds produkter nått världsrykte.

Filosofin bakom företaget produkter är att det i många hem köps möbler som man inte räknar med att behålla, som ses mer som slit-och-slängprodukter. Designern Håkan Johansson menar att vi också behöver ”arvemöbler”, kvalitetshantverk i modern tappning som står sig i flera generationer. Unikt är också att möblerna byggs där de beställs – allt för att undvika miljöpåverkande transporter. I dag finns tillverkning  New York  och man arbetar med att starta tillverkning i Spanien, England and Holland.

Nu har Håkan Johansson ritat en ny förvaringsmöbel med namnet Peep, måhända inspirerat handtagen som består av urfrästa hål i luckfronten. Peep kommer i sex och fyrafacksvarianter i sex färgvarianter och till underredet kan man välja mellan ask och ek.