Arkitekten Livio Consolino är aktuell med ett inredningsprojekt i Villa Cattelan Salgher, ett hus på landet uatnför Udine i Italien där spiraltrappan från Rizzi får en utmärkande roll placerad i mitten av hemmet.
Den skulpturala spiraltrappan är gjord av betong och hela dess struktur är fullt synlig, som förbinder bottenvåningen med första våningen, längs en bana som börjar med steg av naturligt slitet trä och fortsätter, klättrar och slingrar sig upp försiktigt längs en ledstång av rostfritt stål. Stegen har inkorporerade armaturer som skapar ett vackert skådespel när det börjar skymma.
Designkonceptet bakom konstruktionen av huset är baserat i tolkningen av en insiktsfull sammanhängande enhet som finns mellan inredningen i huset och exteriören som tillsammans interagerar med ljuset, både naturligt och elektriskt.