Svenska braskamintillverkaren Contura lanserar elektriska eldstäder som ger både sken från lågor och värme.
– Contura Radiance elektriska eldstäder vänder sig till alla dem som längtar efter att skapa stämning men inte har möjlighet att installera braskamin, säger Catharina Björkman, marknadskommunikationschef på Contura.
Contura Radiance finns i olika storlekar, färger och utförande. Eldstaden kan integreras i väggen eller monteras utanpå och går att få med eller utan värmeeffekt. De olika modellerna och inställningarna kan bjuda på en traditionell stämning, eller mer blå flammor med modern känsla.
– Contura Radiance är lite som en kameleont – den går att få i ett utförande som passar in perfekt i ditt hem oavsett om du föredrar den traditionella stilen med naturtrogna bärnstensfärgade lågor eller den moderna looken med blåaktiga lågor, säger Catharina Björkman.