Omtolkar det råa materialet

Kollektionen Crudo har skapats tack vare fem designers entusiasm. De förenades med viljan att omtolka råamaterial i dess dagliga uttrycksfullhet. 

Crudo från Atipico, designat av Barbara Busatta, Dario Buzzini, Robin Bigio, Martin Maler och Olivero Zanon, framställs som en samling av köktstillbehör där man undersökt vilka kombinationer av råvaror som fungerar tillsammans, precis som när man blandar ingredienser i ett matrecept. 

Kollektionen omfattar olika typer av behållare, utformade i elementära former, i basfärgerna vitt och brunt, med en släng av färg. Den består av fyra grupper, oberoende av varandra, men som också kan fungera som en helhet: kanna och två glas, det salladsskål och 4 plattor, en uppsättning tallrikar, skål och klockan och gruppen som består av en bricka, en salladsskål, en tallrik och en skål.

www.atipiconline.it