Nytt och unikt bord av Claesson Koivisto Rune

Det svenska designföretaget Offecct visar upp nya bordet Snowflakes i design av arkitekttrion Claesson Koivisto Rune. Snowflakes är världens första möbel som är serietillverkad men unik. Bordet, som är tillverkat i Corian, framställs
genom ett avancerat dataprogram. Varje bord blir på så sätt unikt.

- Det började med att jag såg fantastiska foton av 1800-talsfotografen Wilson Bentley på en mässa, berättar Eero Koivisto. Han fotade snökristaller under 46 års tid! Jag blev helt fascinerad av hans verk och fördjupade mig i hans bok som utkom 1931 med bilder på 2.000 olika snöflingor.

Med Snowflakes vill man uppnå samma variation som en äkta snöflinga har. En dataprogrammerare har utvecklat ett program som är kopplat till en maskin som fräser ut bordsskivan, exakt enligt designteamets anvisningar. Bordet är alltså maskinellt tillverkat, men inget blir det andra likt eftersom utfräsningen förändras vid varje tillfälle inom vissa förinställda parametrar. Bordet har t ex alltid sex ”vingar” och samma diameter.

Snowflakes är ett litet användbart bord, som går att kombinera flera vid soffan eller ett enda vid sängen. Borden finns att beställa i tre olika höjder för att öka variationsmöjligheter och användningsområden. Varje bordsskiva blir unik.
Bakom idén till Snowflakes står arkitektbyrån Claesson Koivisto Rune. Tillsammans med Offecct's designavdelning har man testat olika typer av material och utvecklat bordssystemet. I år är CKR nominerade i kategorin ”Designer of the year” i prestigefulla ELLE Decoration International Design Awards i Italien. Claesson Koivisto Rune designar såväl byggnader som inredningsdetaljer.