Formgivarna Daniel Svahn och Jonas Wagell presenterar sina möbler i samarbete med Mitab. Produkterna är tänkt att anpassas till kontorslandskap där man vill skapa en mer modern miljö med hemmakänsla.
Daniel Svahn och Jonas Wagell presenterar nyheter från sina möbelkollektioner i samarbete med Mitab. Det är tänkt att möblerna ska passa in i ett kontor där man vill skapa ett modernt intryck med en hemmakänsla.
– Med just denna lansering har vi valt att ta fokus på hem och kontor, säger Peter Torstensson, vd för Mitab. Det finns en röd tråd av grafiska former och en enkelhet. Det ska vara lätt att se både form och funktion i möblerna.
Mjuka former som samspelar
Jonas Wagell, formgivare åt både sittpuffarna och borden, beskriver designen som monokrom och mjuk.
– Sittpuffarna är en del av en föregående soffkollektion - Cumulus, där det var tänkt att man kunde anpassa puffarna och delarna lite hur man ville, säger Jonas Wagell. Borden och puffarna har liknande former, då det är tänkt att bordet tar upp formen från puffen och kan anpassas med olika höjder och storlekar. Det ska ge ett enklare uttryck.
Möblerna kommer i regnbågens alla färger, och det finns tre grundkombinationer att välja mellan om kunden skulle vilja det, i rosa, blåa och gröna nyanser.
Med inspiration från 1700-tals hus
Förvaringsskåpen designade av Daniel Svahn, karaktäriseras av kvadratiska former, med en finish av mjuka, rundade hörn. Projektet uppkom 2010 och har sedan dess utvecklats.
– Inspirationen kommer ifrån hus i Amsterdam och Köpenhamn under 1600-1700-talet. Husen var oftast smala och höga och storleken formades efter en speciell skattepolitik under den tiden. Skåpen är tänkta att återskapa siluetten av de husen. Det finns lite av en solidarisk tanke kring känslan och idén.
Både borden, puffarna och förvaringen kan anpassas efter behov och smak, i fråga om färg och form. Båda formgivarna ser gärna mörkare färger nu i höst, i nyanser av mörkrött och mörkblått, och kanske lite metallic.
Pågående projekt
Mitab har i år lanserat kring åtta produkter. Mycket av deras möbler karaktäriseras av flexibilitet, variation och möjligheter. Det senaste projektet riktades mot flygterminaler och de möbler som används där.
– Just nu har vi runt 26 projekt på gång i olika faser, säger Peter Torstensson. Sedan kanske inte alla blir av heller, vi får se vad som funkar och inspirerar.