Nya ägare tar över Bruno Mathsson International

Norrstigen har tillsammans med H&SP förvärvat Bruno Mathsson International AB. Pressbild: Bruno Mathsson
Norrstigen har tillsammans med H&SP förvärvat Bruno Mathsson International AB. Pressbild: Bruno Mathsson

Norrstigen har tillsammans med H&SP förvärvat Bruno Mathsson International AB och tar därmed över ägandet av det svenska möbelföretaget med koppling till formgivaren Bruno Mathsson.

Bruno Mathssons möbler har tillverkats i Småland sedan 1930-talet och produktionen sker fortsatt enligt de principer som präglade den ursprungliga verksamheten. Tillverkningen i regionen har under lång tid varit en central del av bolagets verksamhet och identitet.

Affären innebär samtidigt ett generationsskifte i ägandet. Henry Thelander började arbeta för Bruno Mathsson 1948 och kom senare att ta över bolagen. Därefter har Bo och Dan Thelander ansvarat för verksamheten sedan 1990-talet.

– ”Det har varit ett privilegium att förvalta Bruno Mathssons arv. Att nu lämna vidare till nya ägare känns både naturligt och tryggt då vi ser att dessa förstår både värdet och ansvaret i detta svenska kulturarv”, säger Bo Thelander och Dan Thelander.

De nya ägarna uppger att fokus framåt kommer att ligga på internationell utveckling, digital närvaro och att nå nya målgrupper, samtidigt som verksamheten ska fortsätta bygga på befintligt hantverk och produktion.

”Bruno Mathsson har en unik ställning i svensk designhistoria. För oss handlar det om att förvalta ett betydelsefullt arv med respekt och långsiktighet. Tillsammans med bolagets ledning vill vi skapa de bästa förutsättningarna för att dessa möbelikoner ska fortsätta vara relevanta i många generationer framöver”, säger Hampus Hellermark, medgrundare på Norrstigen.

Thomas Hagström tillträder som ny vd och blir delägare tillsammans med tillträdande marknadschefen Marcus San Pedro och Norrstigen.

– ”Hantverket stannar i Småland, därifrån bygger vi nu vidare – med stor ödmjukhet inför arvet och en stark framtidsambition”, säger Thomas Hagström.

Övertagandet innebär att verksamheten fortsätter med produktion och förvaltning av Bruno Mathssons design under ny ägarstruktur.