Louis Poulsen firar 50-årsjubileet av Arne Jacobsens ikoniska AJ-lampor genom att lansera hela serien i 5 nya färger baserade på hans eget färgkoncept. Alla varianterna finns på plats i 5 separata rum på Radisson Blu Royal Hotel i Köpenhamn. Lamporna är ett levande monument till hans designarv.
Arne Jacobsen anses vara en av Danmarks mest inflytelserika arkitekt och designer under 1900-talet, och hans namn är synonymt med dansk modernism. Hans känsla för renhet och enkelhet går igen i allt han ritade – från byggnader, möbler, accessoarer och textilier till belysningsarmaturer – under en imponerande karriär som sträckte sig över 50 år.
AJ-seriens lampor är ett utmärkt exempel på Arne Jacobsens minimalistiska designspråk. De ritades 1960 till Radisson Blu Royal Hotel, tidigare SAS Royal Hotel, i Köpenhamn. Skärmens asymmetriska och koniska form ger ljuset en klart avgränsad spridning. Det gör att det går att föreställa sig ljuset redan innan lampan sätts på, eftersom själva belysningsdesignen är inbyggd i lampan.
www.louispoulsen.com