Projektet startade med att alla väggar revs ner. Bara skorstenen sparades, vilket gjorde hela nedervåningen till ett enda, stort rum. Den vackra gamla trappan till första våningen fick därmed en mer framträdande roll. Ett fåtal väggar byggdes upp runt den gamla skorstenen, för att göra plats för ett dolt kylskåp. Väggarna döljer dessutom delvis köket, där en bänkskiva i corian sträcker sig från ena sidan av rummet till den andra, vilket gör att utrymmet verkar större än det faktiskt är. Köksbänkens linje förstärks av bevarade gamla träbockar ovanför köksbordet, där Norm har placerat en lång, obruten linje av små glödlampor som ger bra arbetsbelysning. Spotlights i taket som är vita och diskreta på utsidan men med gyllene insida ger ytterligare ljus med en varmkänsla.
Ett glasgolv har byggts över den mer än hundra år gamla vinkällaren. Lösniben låter ägaren visa upp sin vinsamling och skapar en vertikal känsla i detta hus med lågt i tak. Källaren har fått behålla sin gamla, rustika karaktär. På natten kan den ibland påminna om en arkeologisk utgrövningsplats. Ljuset från källaren fungerar som en infälld lampa i golvet. Glaset är monterat i en svart järn ram med hydrauliska pumpar som gör det mycket tunga dörren lätt att använda.
Alla golv, väggar och tak i hela huset är vitmålade för att sammankoppla dem visuellt oavsett olikheter. Det genomgående vita reflekterar ljuset och ger en känsla av större utrymme.